Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Napisz
PANEL

archipelagprojekty

wpisy na blogu

Artykuł:  Działka z wjazdem od południa - jaki projekt domu?

Data dodania: 2014-07-28
wyślij wiadomość
 
Działka z wjazdem od południa podlega specyficznym prawom, które wymagają zastosowania konkretnych rozwiązań architektonicznych. Aby w pełni wykorzystać możliwości takiej posesji należy zdecydować się na projekt pozwalający optymalnie wykorzystać przestrzeń i różnice nasłonecznienia, a całość dopasować do wyznaczonych warunków zabudowy. Architektka Katarzyna Braun-Szulc z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG wyjaśnia, czym kierować się przy wyborze projektu, aby w przyszłości cieszyć się najwyższym komfortem użytkowania domu tarasu i ogrodu. 


Lokalizacja na działce
Dom lokuje się na działce uwzględniając warunki zabudowy wyznaczone przez dany Urząd Gminy, linię zabudowy, strony świata oraz różnice nasłonecznienia – inne będzie ustawienie domu na działce z wjazdem od północy, a inne z wjazdem od zachodu. Działki z wjazdem od południa nie są ani lepsze ani gorsze, tylko po prostu inne. Wymagają odmiennych rozwiązań funkcjonalnych zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz domu. Wbrew powszechnym opiniom, odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni na działce z wjazdem od południa, wcale nie jest trudnym zadaniem. Wśród ofert pracowni projektowych istnieje wiele projektów, stworzonych specjalnie z myślą o potrzebach takich posesji – mówi arch. Katarzyna Braun-Szulc z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG. Okazuje się, że wystarczy kilka pomysłowych rozwiązań, aby posiadłość z wjazdem od południa prezentowała się stylowo i reprezentacyjnie.

Czytaj więcej – TUTAJ 


blog budowlany - mojabudowa.plblog budowlany - mojabudowa.pl















W przypadku szerokich działek najkorzystniej jest, jeśli bryła budynku jest jak najdalej cofnięta w tył działki, a konkretnie zajmuje jej północno-wschodnią część. Wówczas garaż wraz z wygodnym podjazdem znajduje się we wschodnim segmencie posesji. Dla potrzeb aranżacji ogrodu i strefy tarasowej zostaje sporo miejsca w najlepiej doświetlonej, południowo-zachodniej części działki. Aby uniknąć ciekawskich spojrzeń i nadać tej przestrzeni aurę intymności, warto ją częściowo osłonić, najlepiej przy pomocy drzew i krzewów iglastych, które będą doskonałą barierą przez cały rok. Pomocne będą także wszelkiego rodzaju pergole i trejaże ogrodowe. Ze względu na frontowe usytuowanie strefy wypoczynkowej, należy szczególnie zadbać o spójność i harmonię materiałów użytych do wykończenia tarasu, elewacji frontowej i dachu – podpowiada arch. Katarzyna Braun-Szulc.


blog budowlany - mojabudowa.plblog budowlany - mojabudowa.pl








 





Rozmieszczenie pomieszczeń
 
Projekty domów przeznaczone na działkę z wjazdem od południa wymagają konkretnego rozplanowania pomieszczeń, które jest uwarunkowane przez układ stron świata i różnice nasłonecznienia. Pokój dzienny jest pomieszczeniem, w którym domownicy spędzają dużo czasu, dlatego powinien być doskonale doświetlony. Najwięcej światła można uzyskać lokując pomieszczenie w południowej i zachodniej części domu. To oznacza, że idealnym rozwiązaniem będzie umieszczenie salonu od frontu, a jego przeszkleń w zachodniej i południowej elewacji. Z pokoju dziennego na ogół można wyjść na taras, który w przypadku działki w wjazdem od południa, najlepiej jest ulokować po stronie południowej i/lub zachodniej. Najczęściej stosowane umiejscowienie tarasu – z tyłu domu – jest nieodpowiednie, gdyż strona północna i cień rzucany przez budynek, uniemożliwiają dopływ światła i ciepła słonecznego do tej strefy wypoczynku – wyjaśnia arch. Katarzyna Braun-Szulc z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

blog budowlany - mojabudowa.plblog budowlany - mojabudowa.pl














Kuchnię można ulokować na dwa sposoby. Na ogół zostaje ona przeniesiona w tylną (północną) część domu. Innym rozwiązaniem jest usytuowanie kuchni w podcieniu elewacji frontowej, co zapewni, tak pożądany przez większość inwestorów, widok z kuchennego okna na frontową część posesji. Takie rozwiązania mają na celu uniknięcie przegrzania pomieszczenia. Silne nasłonecznienie może być wyjątkowo uciążliwe zwłaszcza podczas przygotowywania posiłków. Garaż i pomieszczenia gospodarcze powinny znajdować się w północnej i/lub wschodniej części domu. Sypialnie należy rozplanować uwzględniając indywidualne preferencje domowników. Dla osób lubiących pobudki w towarzystwie wschodzącego słońca idealny będzie pokój od strony wschodniej. Amatorzy ciepłych promieni rozświetlających pomieszczenia popołudniową porą mogą zdecydować się na sypialnię z oknami wychodzącymi na zachód. Strona północna będzie z kolei doskonała dla osób preferujących spędzanie nocy w chłodniejszej temperaturze. Dla miłośników spania do późnych godzin najbardziej komfortowa będzie sypialnia z przeszkleniami wychodzącymi na północ lub zachód.
 
O czym należy pamiętać?
Posesja z wjazdem od południa jest bardzo funkcjonalna, wystarczy tylko w odpowiedni sposób zagospodarować jej przestrzeń. Planując zakup projektu należy pamiętać o sprawdzonych rozwiązaniach, które pozwolą wykorzystać wszystkie atuty i możliwości działki oraz umożliwią zaplanowanie przemyślanego układu pomieszczeń. Dopasowanie tych wytycznych do indywidualnego rytmu życia i preferencji domowników zapewni najwyższy komfort użytkowy – podsumowuje arch. Katarzyna Braun-Szulc z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.  
 

Artykuł:  Pokrycia dachowe – dachówki ceramiczne

Data dodania: 2014-07-17
wyślij wiadomość
Dachówki ceramiczne to jeden z najstarszych i najczęściej stosowanych materiałów do krycia połaci dachowych. Wykorzystywali go już starożytni Rzymianie, a jego niesłabnąca popularność wynika głównie ze znakomitych właściwości. O zaletach ceramicznych pokryć dachowych opowiadają architekt Wojciech Szczepański z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz Lidia Misiuna, kierownik działu marketingu w firmie Röben.


blog budowlany - mojabudowa.pl


Praktyczne rozwiązanie
Do największych atutów dachówek ceramicznych należy ich niezwykła trwałość – dobrze ułożone pokrycie z ceramiki jest w stanie przetrwać ponad 100 lat. Pokrycia ceramiczne wykazują się znakomitą odpornością na wszelkie opady atmosferyczne, są niepalne i mrozoodporne. Dach wykończony w ten sposób jest ponadto bardzo skuteczną barierą akustyczną – doskonale izoluje zarówno od dźwięków otoczenia, jak i odgłosów padającego deszczu, zapewniając spokojny wypoczynek w sypialniach na poddaszu. 


Arch. Wojciesz Szczepański Rodzaje dachówek
Pokrycia ceramiczne wytwarza się z wyselekcjonowanej gliny, a uformowany produkt wypala w specjalnym piecu. Producenci artykułów ceramicznych oferują mnogość kolorów i rodzajów – dostępne są dachówki zakładkowe, karpiówki, esówki, dachówki proste czy mnich-mniszka. Naturalny kolor dachówki to ceglastoczerwony, odmienne barwy uzyskuje się w procesach glazurowania i angobowania, dzięki którym powierzchnia glazury na trwałe łączy się z gliną. Wybór odpowiedniego kształtu zależy zarówno od kwestii estetycznych oraz finansowych, jak i stosownego dopasowania dachówki do rozrzeźbienia dachu. Dachy o skomplikowanym kształcie najkorzystniej jest kryć dachówkami o niewielkich rozmiarach. Z kolei dachówki wielkoformatowe są polecane dla domów o prostym układzie dachu – tłumaczy architekt Wojciech Szczepański z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG. 

 
blog budowlany - mojabudowa.pl


Montaż dachówek
Dachówki ceramiczne należą do ciężkich pokryć, wymagających wytrzymałej więźby dachowej – masa metra kwadratowego wynosi ok. 42 kg. Układa się je na konstrukcji z łat i kontrłat. Stabilny montaż dachówki zawdzięczają wyprofilowanym noskom znajdującym się na spodniej stronie lub specjalnym zamkom – górnym, które umożliwiają montaż na łacie i bocznym łączącym poszczególne dachówki ze sobą. Niektóre elementy wymagają dodatkowego mocowania przy pomocy wkrętów. Pokrycia ceramiczne polecane są do krycia dachów spadzistych o kącie nachylenia połaci od 16° do 45°. Można wyłożyć nimi także bardziej stromy oraz płaski dach, lecz należy wówczas umocnić więźbę lub zastosować dodatkowe mocowania. W przeciwnym wypadku ciężar dachówek może sprawić, że będą się one obsuwać, a nawet spadać. Istnieje także obawa, że w przypadku dachu o kącie nachylenia poniżej 16° woda łatwiej dostanie się pod dachówkę niż przy wyższym pochyleniu połaci – podpowiada architekt. 


blog budowlany - mojabudowa.plDachowa moda
Dachówka ceramiczna jest w modzie nieprzemijająco od setek lat. Popularnością cieszą się nadal wszelkie jej kształty, modele oraz kolory, ponieważ inwestorzy budują domy różne: jedni bardziej nowoczesne, inni – tradycyjne. Chętnie wybierane są zarówno pokrycia w klasycznym, ceglastoczerwonym kolorze (oraz w innych odcieniach czerwieni), jak i bardziej surowe barwy dachówek, wpisujące się w minimalistyczne trendy w architekturze, m.in. czarny, szary czy brązowy. Ta różnorodność zapotrzebowań nie oznacza jednak, że jako producenci nie obserwujemy rosnącego zainteresowania pokryciami, które można ogólnie określić jako nowoczesne. Wyróżniają się one przede wszystkim prostym, smukłym kształtem – są to dachówki całkiem płaskie lub z niską falą, nie „lejące się”, a bardziej geometryczne. Oprócz kształtu niezwykle istotne są tu też kolory. Współczesność ceni barwy chłodne oraz ciemne. W ofercie firmy Röben dla zwolenników tego stylu budowania przeznaczone były dotąd przede wszystkim pokrycia błyszczące (glazurowane) o barwie czarnobrązowej oraz matowe (angobowane): antracyt i brąz. Dodatkowo wybrać można było dachówki cieniowane, oparte na przynajmniej dwóch barwach, w tym jesienny liść (połączenie jasnego i ciemnego brązu). Niedawno asortyment pokryć nowoczesnych rozszerzyliśmy o dwie dodatkowe propozycje pokryte glazurą: dachówkę MONZAplus Maduro w kolorze ciepłego brązu oraz dachówkę Piemont Titan w odcieniu jasnoszarym. Decyzja o opracowaniu i wdrożeniu do produkcji dachówek w tych kolorach spowodowana była właśnie chęcią odpowiedzenia na potrzeby klientów, którzy szukają bardziej oryginalnych, nowoczesnych rozwiązań dla swoich realizacji. Okazało się to trafnym wyborem, ponieważ dachówki w kolorach Maduro i Titan cieszą się na polskim rynku coraz większym zainteresowaniem – przekonuje Lidia Misiuna, kierownik działu marketingu w firmie Röben.


blog budowlany - mojabudowa.pl


O czym warto pamiętać?
Dach profesjonalnie wykończony dachówkami ceramicznymi stanowi wspaniałą wizytówkę domu jednorodzinnego. Rodzaj pokrycia ceramicznego powinien być dopasowany m.in. do typu dachu, stopnia jego skomplikowania, kąta nachylenia połaci oraz stylu budownictwa. Niebagatelne znaczenie ma także zharmonizowanie wyglądu dachu z otaczającym krajobrazem. Należy pamiętać, że dobrze dobrany i wykonany dach to gwarancja spokoju i bezpieczeństwa na długie lata – podsumowuje architekt Wojciech Szczepański z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.


Pracownia Projektowa ARCHIPELAG

Wpis:  Słoneczne nowości w ofercie Pracowni Projektowej A

Data dodania: 2014-07-16
wyślij wiadomość
Lato w pełni – pachnące wakacjami wieczory sprzyjają marzeniom o posiadaniu własnego domu z komfortową strefą wypoczynkową na tarasie. W ten gorący czas dzielimy się z Państwem atrakcyjnymi nowościami projektowymi. Do naszej oferty dołączyły funkcjonalne domy ubrane w smakowite elewacje – zgrabny Tim III Mocca, niepowtarzalny EX 15, zjawiskowy Mati III G1 Mocca oraz przytulny E8 (z wiatą) soft. Może wśród nich odnajdą Państwo swój wymarzony dom? 



blog budowlany - mojabudowa.pl
Mati III G1 Mocca – apetyczna elewacja łącząca urodę białego i waniliowego tynku z drewnianymi detalami. Praktyczne lukarny. Zachwycająca strefa relaksu na balkonach i tarasach. 

Zobacz projekt Mati III G1 Mocca 


blog budowlany - mojabudowa.pl
EX 15 – dialog tradycji z nowoczesnością. Ciekawa, patchworkowa elewacja z drewnem i kamieniem w roli głównej. Szerokie okna w salonie. Komfortowa sypialnia rodziców z oddzielną łazienką i garderobą.   

Zobacz projekt EX 15


blog budowlany - mojabudowa.pl
E9 (z wiatą) soft – klasyczna bryła przykryta niedrogim w realizacji dachem dwuspadowym. Fantastyczne balkony. Funkcjonalna wiata garażowa. Otwarta strefa dzienna z centralnie usytuowanym kominkiem. 

Zobacz projekt E9 (z wiatą) soft


blog budowlany - mojabudowa.pl
Tim III Mocca – prosta bryła ubrana w piękną elewację, w której pierwsze skrzypce odgrywa ciepły urok drewna. Panoramiczne przeszklenia – jasne i słoneczne wnętrze. Ergonomiczny układ pomieszczeń. Ekonomiczny charakter. 

Zobacz projekt Tim III Mocca 



Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o projektach, skontaktuj się z naszym architektem dyżurnym: 
tel.: 71 798 38 42
e-mail: architekt@archipelag.pl
Przyjdź do nas: w każdą środę: od 9.00 do 19.00, w pozostałe dni tygodnia (poniedziałek - piątek) od 9.00 do 17.00

Zapraszamy!
Pracownia Projektowa ARCHIPELAG
 
1Komentarze
miroslawkruczynski
Data dodania: 2016-04-20 14:32:33
kierownik budowy, inspektor nadzoru - Warszawa i okolice
Witam. Polecam się na pełnienie funkcji Kierownika Budowy, Inspektora Nadzoru lub odbiór budynku. Doradzimy Państwu, które etapy budowy warto skontrolować oraz wyjaśnimy ewentualne wątpliwości techniczne. Koszty uzależnione są od rodzaju usługi oraz wielkości inwestycji. Jestem na głównych etapach budowy: m.in. fundamenty, konstrukcja stropu, konstrukcja wieńca, konstrukcja dachu. Podczas wizyt kontroluje prowadzone prace i wypełniam dziennik budowy. Doradztwo techniczne w cenie nadzoru. Oferujemy usługi: - kierownik budowy; - inspektor nadzoru inwestorskiego; - przeglądy techniczne obiektów budowlanych (kontrole okresowe) roczne, półroczne i pięcioletnie; - ekspertyzy techniczne, opinie i oceny techniczne obiektów budowlanych; - świadectwa charakterystyki energetycznej; - odbiory budynków i mieszkań; - doradztwo techniczne; - kosztorysy; - legalizacje samowoli budowlanych; - inwentaryzacje; - badania kamerą termowizyjną. W przypadku zainteresowania proszę o kontakt: mgr inż. Mirosław Kruczyński 505-950-412. miroslaw.kruczynski@wp.pl www.mirbud-nadzory.pl Pozytywne opinie znajdą Państwo też na stronie www.kierownikbudowy2.oferteo.pl Pozdrawiam.
odpowiedz

Artykuł:  Domy z dofinansowaniem dla młodych

Data dodania: 2014-07-11
wyślij wiadomość
Domy z dofinansowaniem dla młodych
 
Z początkiem 2014 roku wystartował nowy program dopłat „Mieszkanie dla Młodych”, przeznaczony dla osób przed 35 rokiem życia, które zamierzają wybudować swój pierwszy dom. Zgodnie z założeniami MdM, inwestorzy mogą liczyć na zwrot części podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Miesiące wiosenne i letnie to także najkorzystniejszy czas na kupno działki budowlanej. O tym jak i gdzie szukać oszczędności oraz w jaki sposób pokierować budową, aby skorzystać z pomocy, którą oferują rządowe programy opowiadają Teresa Michniak, doradca ds. nieruchomości Wrocławskiej Giełdy Nieruchomości oraz architektka Małgorzata Simla z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.
 
 
Warunki programu MdM dla budujących dom metodą gospodarczą
W przypadku osób, które budują dom systemem gospodarczym, dopłata ma formę możliwości odliczenia podatku VAT od kupowanych materiałów budowlanych. Wysokość zwrotu jest uzależniona od łącznej kwoty wydatków udokumentowanych na fakturach, wystawionych za zakup materiałów budowlanych. W zależności od stawki VAT inwestorzy mogą liczyć na:
  • 61,18% kwoty podatku VAT dla stawki 22%
  • 65,22% kwoty podatku VAT dla stawki 23%
 
Jednak, aby skorzystać z programu „Mieszkanie dla Młodych” należy spełnić kilka dodatkowych warunków:
  • inwestor składający wniosek o zwrot VAT, do końca roku kalendarzowego, w którym wydano pozwolenie na budowę, nie może ukończyć 36 lat. W przypadku małżeństw decyduje wiek młodszego małżonka
  • inwestor nie można posiadać innego mieszkania lub domu (także w przeszłości)
  • powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 m2 (110 m2 jeżeli rodzina posiada co najmniej trójkę dzieci)

Zobacz kolekcję domów z dopłatą MdM

 
blog budowlany - mojabudowa.plPrzed zakupem działki
Jednak nie tylko program MdM jest zachętą do kupna działki i wybudowania domu. Według Teresy Michniak, doradcy ds. nieruchomości we Wrocławskiej Giełdzie Nieruchomości wiosna i lato to doskonały czas na poszukiwanie działek w bardzo atrakcyjnych cenach. Podaż jak zwykle w tym okresie jest dość duża, a ceny gruntów budowlanych ciągle utrzymują się na niskim poziomie. Szacuje się, że w ciągu ostatniego roku staniały nawet o około 20%. Dotyczy to głównie działek przeznaczonych pod budownictwo jednorodzinne. Wysokie ceny nadal utrzymają działki w dużych miastach, choć i tutaj można zauważyć tendencję spadkową, która pozwala znaleźć atrakcyjne okazje cenowe. Największą popularnością cieszą się działki o powierzchni 600 – 1000 m2, położone w granicach miast lub te oddalone od centrum o około 15 km. Klienci często oczekują, że działka będzie w pełni uzbrojona, a dojazd do niej będzie drogą utwardzoną lub asfaltową – wyjaśnia analityk WGN. 


 blog budowlany - mojabudowa.plblog budowlany - mojabudowa.pl














Jak wybrać optymalny projekt?
Możliwość uzyskania wsparcia ze strony państwa, szczególnie ucieszyła osoby, które z powodu ograniczonych finansów chciały odłożyć decyzję o budowie lub kupnie domu na kolejne lata. Wielu inwestorów obawia się jednak ograniczonej powierzchni – zastanawiają się, czy zmieszczą się z rodziną w domu o powierzchni użytkowej do 100 lub 110 m2. Architektka Małgorzata Simla z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG rozwiewa te wątpliwości – mądry i odpowiednio zaplanowany układ funkcjonalny dostosowany do potrzeb domowników oraz przemyślana architektura zapewniają komfort i wysoki standard życia nawet na niewielkiej powierzchni. W projektach niewielkich domów należy zastosować szereg sprawdzonych rozwiązań, dzięki którym można optymalnie zaplanować przestrzeń i maksymalnie wykorzystać możliwości domu o powierzchni nieprzekraczającej 100 m2.
 
blog budowlany - mojabudowa.plDom z poddaszem do późniejszej adaptacji
Co jednak zrobić, jeżeli inwestorzy przewidują, że w przyszłości znacznie powiększy się ich rodzina i w związku z tym będą potrzebować większego domu, a jednocześnie nie chcą rezygnować ze wsparcia jakie oferuje państwo? Najlepszą decyzją będzie wybór projektu, którego powierzchnia nie przekracza wymaganego metrażu, z możliwością realizacji poddasza w późniejszym czasie – wyjaśnia architektka Małgorzata Simla. W takim budynku strop jest zaprojektowany w taki sposób, aby nie trzeba było wykonywać w nim żadnych zmian podczas zagospodarowywania ostatniej kondygnacji. Młodzi ludzie często wybierają domy z poddaszem do adaptacji, gdyż dopiero w przyszłości planują powiększenie rodziny. W momencie wprowadzenia się do nowo wybudowanego domu, do komfortowego użytkowania w zupełności wystarcza przestrzeń parteru. Z biegiem czasu, gdy pojawią się dzieci, poddasze będzie można zaadaptować na wygodne pokoje dla najmłodszych lub intymną przestrzeń przeznaczoną do wyłącznej dyspozycji rodziców. Przed adaptacją poddasze może pełnić funkcję powierzchni gospodarczej – strychu lub suszarni. Z kolei przenosząc tam pomieszczenia z parteru (spiżarnię, garderobę, schowki), można uzyskać dodatkową przestrzeń i komfort na dolnej kondygnacji. Takie zagospodarowanie poddasza znacznie powiększy powierzchnię domu i pozytywnie wpłynie na codzienną funkcjonalność – dodaje architektka.

blog budowlany - mojabudowa.plblog budowlany - mojabudowa.pl
 













Inwestycja z dopłatą
Rządowy program „Mieszkanie dla Młodych” stworzył doskonałą okazję dla wszystkich młodych ludzi, którzy pragną zbudować dom. Dzięki finansowemu wsparciu od państwa więcej osób zdecyduje się na budowę domu. Wybór odpowiedniego projektu to pierwszy krok w kierunku realizacji marzeń, a zarazem gwarancja wysokiego komfortu użytkowego i optymalnego poziomu życia – podsumowuje architektka z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.


Pracownia Projektowa ARCHIPELAG
 
 
 
 
 
archipelagprojekty
blog ekspercki
Wyślij wiadomość do autora OBSERWUJ BLOGA
statystyki bloga
Odwiedzin bloga: 37647
Komentarzy: 0
On-line: 9
Wpisów: 3 Artykułów: 16 Galeria zdjęć: 100
o nas
http://www.archipelag.pl/
o firmie
Architektura to nasza pasja, w której odnajdujemy radość tworzenia. To sztuka łączenia formy, funkcji i konstrukcji, ale także sztuka użytkowa, magia codzienności. Słuchamy, rozmawiamy, poznajemy potrzeby i oczekiwania – plany i marzenia inwestorów dają ...
ARCHIWUM WPISÓW
2017 sierpień
2017 lipiec
2014 sierpień
2014 lipiec
2014 czerwiec

Inne blogi dla projektu :
majolika.mojabudowa.pl - wpisów: 530
michal85.mojabudowa.pl - wpisów: 468
arlenka.mojabudowa.pl - wpisów: 433
msz-n.mojabudowa.pl - wpisów: 418
ekodom.mojabudowa.pl - wpisów: 405
piasek.mojabudowa.pl - wpisów: 339
albatros2.mojabudowa.pl - wpisów: 279
tysia827.mojabudowa.pl - wpisów: 263
seven.mojabudowa.pl - wpisów: 232
zremba.mojabudowa.pl - wpisów: 216
lusiek.mojabudowa.pl - wpisów: 197
wilczyca32.mojabudowa.pl - wpisów: 193
czteryem.mojabudowa.pl - wpisów: 189
zabki2015.mojabudowa.pl - wpisów: 187
tomasznowak29.mojabudowa.pl - wpisów: 186
krzycho63.mojabudowa.pl - wpisów: 185
dorka-roman.mojabudowa.pl - wpisów: 174
bajkowydworek.mojabudowa.pl - wpisów: 165
domwpiaskowcu.mojabudowa.pl - wpisów: 162
piekar.mojabudowa.pl - wpisów: 156
ewaiadam.mojabudowa.pl - wpisów: 146
wybudujeadasia.mojabudowa.pl - wpisów: 144
miszszel.mojabudowa.pl - wpisów: 144
dom-azyl.mojabudowa.pl - wpisów: 144
sloneczna.mojabudowa.pl - wpisów: 143
perelka2009.mojabudowa.pl - wpisów: 141
patrycjacha.mojabudowa.pl - wpisów: 139
marzenianasze.mojabudowa.pl - wpisów: 136
aaaa-meble.mojabudowa.pl - wpisów: 136
asiakrzysztof.mojabudowa.pl - wpisów: 134
pszczolka.mojabudowa.pl - wpisów: 133
pretaporter.mojabudowa.pl - wpisów: 133
zacisze.mojabudowa.pl - wpisów: 132
wersjade.mojabudowa.pl - wpisów: 131
murekzone.mojabudowa.pl - wpisów: 130
kadmax-bw.mojabudowa.pl - wpisów: 130
pogodny1ja.mojabudowa.pl - wpisów: 125
blue--bell.mojabudowa.pl - wpisów: 125
fryzjereczka.mojabudowa.pl - wpisów: 124
dominka76.mojabudowa.pl - wpisów: 124
shagga80.mojabudowa.pl - wpisów: 123
elusiatomek.mojabudowa.pl - wpisów: 123
damariko.mojabudowa.pl - wpisów: 123
szarobialy.mojabudowa.pl - wpisów: 122
ligota.mojabudowa.pl - wpisów: 122
ancia9.mojabudowa.pl - wpisów: 121
alaimar.mojabudowa.pl - wpisów: 120
wierzby.mojabudowa.pl - wpisów: 118
wenaplus.mojabudowa.pl - wpisów: 117
magnollia.mojabudowa.pl - wpisów: 117
wymarzony.mojabudowa.pl - wpisów: 116
oleczka1986.mojabudowa.pl - wpisów: 116
jessicaa.mojabudowa.pl - wpisów: 116
cyprysowo.mojabudowa.pl - wpisów: 115
anetta16.mojabudowa.pl - wpisów: 115
magnat100.mojabudowa.pl - wpisów: 112
andzias77.mojabudowa.pl - wpisów: 110
beatka80.mojabudowa.pl - wpisów: 109
asiagrzesiek.mojabudowa.pl - wpisów: 105
edyta1988d.mojabudowa.pl - wpisów: 102
ustronny1.mojabudowa.pl - wpisów: 101
milionwminute.mojabudowa.pl - wpisów: 101
feriza.mojabudowa.pl - wpisów: 101
ezelazny.mojabudowa.pl - wpisów: 101
elik2014.mojabudowa.pl - wpisów: 101
monikaiszymon.mojabudowa.pl - wpisów: 100
podkampinosem.mojabudowa.pl - wpisów: 99
endialdi.mojabudowa.pl - wpisów: 99
serce.mojabudowa.pl - wpisów: 98
seba1.mojabudowa.pl - wpisów: 97
homekoncept32.mojabudowa.pl - wpisów: 96
gwatemala.mojabudowa.pl - wpisów: 96
tictac.mojabudowa.pl - wpisów: 95
nowak110.mojabudowa.pl - wpisów: 95
wiolettapiotr.mojabudowa.pl - wpisów: 94
widoq.mojabudowa.pl - wpisów: 94
nyveien.mojabudowa.pl - wpisów: 94
aleksander2.mojabudowa.pl - wpisów: 94
karolineczka2.mojabudowa.pl - wpisów: 93
budy--grzybek.mojabudowa.pl - wpisów: 93
kingailaki.mojabudowa.pl - wpisów: 91
naszemiejsce.mojabudowa.pl - wpisów: 90
mwas2016.mojabudowa.pl - wpisów: 90
magkul.mojabudowa.pl - wpisów: 90
m-110b.mojabudowa.pl - wpisów: 90
kofola35.mojabudowa.pl - wpisów: 90
jelonek-rex.mojabudowa.pl - wpisów: 90
rozwiń